Minunile fotbalului

Scor la pauză Niciun comentariu la Minunile fotbalului 24

În acest an avem două semi-finale de Liga Campionilor de povestit nepoților, unde jucătorii Barcelonei și-au luat bocancii cu două numere mai mari și junii lui Ajax au uitat că pe lîngă driblinguri frumoase și goluri marcate trebuie să te mai și aperi.

Prima minune de săptămîna trecută a fost făcută de „cormoranii” din Liverpool care nu s-au dat de ceasul morții după un tur în care au mîncat bătaie pe cîmp nou la scor de neprezentare, după ce Messi și compania a prins o seară în care totul a mers șnur. Așa că, întorși pe Anfield, mînjii lui Jurgen Klopp, antrenorul vedetă al celor de la Liverpool, au început practic partida de la 1-0, după ce în minutul 7 Origi a pus latul la o respingerea lui Ter Stegen, gol care anunța, timid, haosul ce avea să vină. Prima repriză s-a terminatcu un singur gol pe tabelă, însă repriza secundă a început cu un Liverpool și mai aprig, care la fiecare corner, fie bătut de ei sau nu, erau periculoși pentru Ter Stegen prin lovitură de cap sau prin contra-atac. Nebunia a început după ce Wijnaldum, cu două intrări în atac mai mult decît inspirate, reușește mai întîi cu latul să-l învingă pe Ter Stegen, iar a doua oară se înalță din spatele unui Pique inexistent, deviind mingea cu capul în vinclul porții. La 3-0 zero, prelungirile meciului erau la orizont, însă cum jucătorii Barcelonei încă se minunau de golul lui Messi din tur, Alexander-Arnold, crescut în suburbiile din West Derby, scoate din mînecă asul și bate un corner exact în piciorul lui Origi, cînd nu se aștepta niciunul din visătorii catalani. 4-0 și milioane de case de pariuri rămîn goale în toată Europa.

A doua minune din semifinalele ligii campionilor a venit miercuri, între Ajax și Tottenham. Unde cu o săptămînă în urmă junii lui Ajax i-au alergat pe englezi la ei acasă, scăpîndu-i doar un gol în poarta lui Lloris. Pe Amsterdam Arena mașina de fotbal a lui Ajax s-a pus în mișcare, iar în minutul 5, ca un adevărat lider, De Ligt se înalță în careul englezilor și deschide scorul. Și pentru că o filosofie de joc se învață atît de bine încît devine o a doua natură, mînjii lui Ajax nu se opresc la atît și calcă și mai tare pe accelerație, lucru pe care probabil un Dan Petrescu îl dezaprobă categoric. Și cum în fotbalul mare, mai ales sezonul ăsta, pozitivatea în joc nu se lasă nerăsplătită, după multe un-doiuri, pase în triunghi și pase dintr-o atingere, Hakim Ziyech îmblînzește mingea și o trimite-n plasa laterală. 2-0 la pauză și olandezii se grăbesc să iasă din casă spre cel mai apropiat pub. În a doua repriză însă pare că și puștii lui Ajax au deschis șampaniile pregătite pentru finalul de meci și, amețiți fiind, n-au mai fost în stare să se țină după Lucas Moura, acest atacant inventat de Pochettino. Așa că, englezii cu paie sub ei și cu niște olandezi mult mai puțin agresivi în marcaj, Moura se infiltrează în careu și, profitînd de respingerea lui Onana, duce scorul la 2-1. Pentru ca 4 minute mai tîrziu, tot un Moura, aflat în vîrf de formă, îi driblează pe englezi și trimite pentru a doua oară mingea în plasă. De aici în colo olandezii și-au pierdut de tot busola, iar englezii, mai în formă ca oricînd, împing și mai tare jocul spre poarta lui Onana. Bomboana de pe coliva olandezilor a pus-o tot brazilianul Moura în minutele 90+6, cînd a fost lăsat să trimită un lat excelent în colțul din stînga al portarului, cumpărîndu-și astfel bilet pentru Madrid, probabil pe post de căpitan al aeronavei care duce spre locul unde se va jucat finala din acest an.