Victorie la fileu

Scor la pauză Niciun comentariu la Victorie la fileu 4

Nu sîntem noi cel mai patriot popor, dar mereu ne-am mîndrit cu sportivii noștri și mereu am afirmat că sîntem cei mai buni în orice domeniu. În ceea ce pri­veș­te voleiul însă, nu prea am avut performanțe. Duminica asta fete­le de la CSM București ne-au ară­tat însă că echipa a crescut. Spor­ti­vele noastre au cîștigat Cupa Challenge la volei feminin, după ce a învins pe teren propriu for­ma­ția turcă Trabzon Idman Ocagi.

Scorul final a fost 3-1, fetele noastre avînd nevoie de două seturi în avantaj pentru a fi sigu­re că trofeul ajunge la noi. Acesta este primul trofeu din voleiul fe­min românesc. Nici un al club ro­mân nu a mai reușit o astfel de per­formanță, iar această victorie este cu atît mai importantă. „O reușită istorică” au titrat site-urile. Nu o fi cupa atît de im­por­tan­tă, dar din perspectiva noas­tră este primul titlu european cu care ne întoarcem acasă.

CSM București nu a avut însă parte de un meci ușor. Chiar da­că a început meciul în forță, conducînd în primul set cu 7 la 2, gaz­dele au marcat apoi zece puncte consecutive, iar fetele noas­tre nu au mai reușit nimic. Cu toate acestea CSM și-a revenit și a egalat la 16-16, dar lupta nu s-a încheiat. Trabzon a întors sco­rul, dar în final tot echipa noas­tră a cîștigat primul set, cu 23 la 25.

Setul al doilea a fost clar al ro­mâncelor. Au condus atît în atac cît și în apărare, iar echipa turcă a trebuit să-și accepte în­frîn­gerea. În al treilea set, după vic­toria din cel precedent, echipa nostră, antrenată de italianul Fran­cois Salvagni, s-a relaxat. Astfel Trabzon s-a desprins și a cîș­tigat cu 25 la 20.

Setul al patrulea a început greu pentru românce, fiind conduse cu patru la zero. Am marcat apoi cinci puncte consecutive, dar turcoaicele nu au capitulat. În fi­nal însă setul s-a terminat cu 25 la 20 pentru jucătoarele noastre, cîștigînd și meciul cu trei la unu, după aproape două ore de joc.

În această competiție ro­mân­cele s-au descurcat exemplar, iar traseul echipei a fost unul cît se poate de bun. Din cele zece meciuri pe care fetele noastre le-au jucat, echipa antrenată de Fran­co­is Salvagni a pierdut doar u­nul, la Pireu. O altă per­for­man­ță notabilă a fetelor noastre, per­for­manță cu care ar trebui să ne mîndrim.