Un podium în echilibru

Scor la pauză Niciun comentariu la Un podium în echilibru 13

Sîmbătă s-a jucat derby-ul eta­pei a 15-a, între actuala deți­nă­toa­re a titlului de campioană și echi­pa aflată în fruntea ligii întîi în acest moment. CFR a făcut deplasarea pînă în localitatea Ovidiu cu spe­ran­ța de a-și consolida locul de li­der, însă a întîlnit o echipă în for­mă, cu două victorii consecutive și un joc mult mai bine structurat.

Deși se anunța un joc foarte animat avînd în vedere statutul ambelor echipe, jocul a fost unul anost, cu echipa lui Dan Petrescu care a ținut jocul foarte bine la cen­tru, cu jucători în formă ca Ho­ban, Culio și Deac. Și o echipă mai ofen­sivă a copiilor lui Hagi, care se ba­zează în bună măsură pe in­spi­ra­ția lui Eric și poziționarea din atac a lui Țucudean, dar și pe dispo­zi­ția la efort a junilor.

Prima repriză a fost foarte să­ra­că în ocazii de poartă. O prima fază controversată a meciului a a­vut loc în minutul 12, cînd Țîru l-a deposedat pe Deac, faultîndu-l însă la piciorul de sprijin, pro­vo­cîn­du-i astfel căderea. Centralul Col­țescu a lăsat totuși jocul liber, considerînd că intrarea a fost una corectă. În minutul 39, CFR are o primă ocazie de gol prin Culio, ca­re trimite mingea în plasa la­te­ra­lă, după o deposedare a croatului Djokovic. O primă ocazie a Vi­i­to­ru­lui vine în minutul 42, cînd Țu­cu­dean scapă singur cu Vinicius, care îl obstrucționează evident pe atacantul viitorului. Fundașul sca­pă doar cu un galben, deși Țucu­dean ar fi scăpat spre poarta apă­ra­tă de Arlauskis. Cu toate astea, Viitorul fructifică acea lovitură liberă prin brazilianul Eric De O­li­veira, care dă impresia că așază min­gea cu mîna în viclul din col­țul din stînga al porții lui Ar­la­u­s­kis. O lovitură perfectă, care o duce în avantaj la vestiare pe echipa din Constanța.

Repriza a doua a fost una ari­dă în ocazii de poartă. Deși CFR-ul a fost mai ofensiv, constănțenii s-au apărat atent, cu o risipă de efort impresionantă, fiind mereu pre­gă­tiți de contra-atac. Pînă la final, clu­jenii au avut o posesie inertă, con­sumîndu-se în mingi în centru și bandă, cu centrări rare spre atacan­tul senegalez, Ibrahima Balde.

Jocul s-a terminat cu 1-0, e­chi­li­brînd astfel și mai mult lupta la ti­tlu, cu o diferență de un singur punct între prima și celelalte două e­chi­pe cla­sate pe podiumul ligii 1.