Messi, răzbunat de proprii mușchi

Scor la pauză Niciun comentariu la Messi, răzbunat de proprii mușchi 25
Barcelona Bayern Munich

Miercuri seara, jucătorii de la FC Barcelona și Bayern Munchen nu s-au sfiit să lupte dur pentru a cîștiga meciul, însușindu-și fie­ca­re cartonaș galben primit. Totuși prima parte din semifinala Ligii Campionilor a fost cîștigată de Bar­celona care speră acum că va ajun­ge fără probleme în finala campio­nilor.

Jumătatea de început a meciu­lui a fost una în care echipele s-au studiat una pe cealaltă. S-au mi­ro­sit și și-au furat mingea unii de la ceilați astfel încît pauza nu a făcut ca ecranul de marcaj să afi­șe­ze un avantaj pentru una dintre echipe. Pep Guardiola, actua­lul antrenor al celor de la Bayern, a spus că a pregătit un meci ofensiv care să-i ajute să se im­pu­nă, însă de această dată, Leonel Messi nu a mai avut nicio pro­ble­mă cu mușchii așa cum s-a întîmplat în 2013. Barcelona nu va mai fi bătută la ea acasă cu 3 – 0 .

An­trenorul echipei nemțești îl cu­noaș­te bine pe Messi de pe vremea cînd îi era antrenor de aceea înainte de meciul de miercuri aces­ta a spus despre jucătorul argentinian că este greu de depășit. „Nu există un sistem defensiv suficient de sofisticat pentru a putea opri un jucător de talia lui Leo Messi. Niciun fotbalist pe care să poţi să-l pui în speranţa de a-l bloca”, a explicat Pep Guardiola.

Antrenorul nu putea să pre­zi­că mai bine rezultatul meciului pentru că Bayern a fost bătută de Barcelona cu 3 – 0 și două goluri au fost înscrise cu tact de către Me­ssi. Ocazii au mai fost, dar min­gea nu a intrat în poartă decît în minutul 77 cînd argentinianul a marcat de la marginea careului. După trei minute, distrași de pri­mul gol, nemții au fost păcăliți de mișcările jucăușe a lui Messi și a fost înscris și al doilea punct.

Alte ocazii au mai fost și de o parte și de cealaltă, dar din pă­ca­te pentru Bayern tot spaniolii au înscris prin Neymar care a văzut în poziția corpului adversarului său o oportunitate de a trimite min­gea printre picioarele lui și a mar­ca în timp ce portarul era departe de poarta pe care trebuia să o ape­re cu responsabilitate.

Pe 12 mai este posibil ca nemții să își revi­nă, dar șansa de a-i învinge pe spanioli cu 7-0 au avut-o doar o dată în viața lor de fotbaliști.