Marele derby invizibil

Scor la pauză Niciun comentariu la Marele derby invizibil 6
Marele Derby Steaua Dinamo a fost invizibil

Parcă nici nu s-a jucat vinerea tre­cută derby-ul etern dintre Stea­ua și Dinamo. A trecut atît de repede întrucît, acum aproape că nimeni nici nu-și mai amintește de el. Roși-albaștrii au cîștigat cu un scor au­to­ritar în fața lui Dinamo care i-a pu­tut ține piept doar prima repriză pî­nă ce s-a stins ca un fulg de nea. Cîi­nii nu doar că au rezistat eroic în fața Stelei, ci chiar i-au pus și pro­bleme, avînd și cîteva momente pe care probabil că dacă și le-ar fi ex­ploa­tat, ar fi shimbat soarta partidei.

Steaua a plecat ca mare fa­vo­ri­tă, mai ales după ultimele rezulta­te dintre cele două echipe, însă din te­ren i-au lipsit Latovlevici și Ru­ses­cu, iar asta s-a simțit mai ales în pri­ma parte cînd Dinamo a reușit să atace pe flancuri și să obțină trei cor­nere consecutive. Totuși, echipa din Ștefan cel Mare nu a știut să pro­fite nici la cornere nici la gre­șe­li­le în defensivă, avînd două șuturi bu­ne pe poartă. Și deși se părea că aceș­tia din urmă aveau tempo-ul, roși-albaștrii demonstrează din nou în prelungirile primei reprize că sînt experți ale fazelor fixe, Ke­șe­ru înscriind cu capul după o lo­vi­tu­ră liberă.

După pauză, partida reia ace­lași ritm rapid, cu faze care s-au mutat a­proape instantaneu de la o poartă la alta, portarii fiind lungiți a­proa­pe de maxim. Un singur lucru s-a schim­bat totuși, iar în locul Stelei par­că intră o altă echipă, o altă men­talitate și o altă atitudine de joc. S-a văzut în sfîrșit că aceștia nu au jucat degeaba în Liga Cam­pi­o­ni­lor respectiv Europa League, că unde, deși au fost multe ocazii în care s-au întors cu coada între pi­cioa­re, au învățat cîte ceva.

Astfel, Steaua pune la propriu piciorul pe minge și nu-i mai dă drumul decît în poarta adversarilor. De două ori. Mai întîi Papp și apoi Keșeru, sco­rul final, de 3-0 fiind dez­no­dă­mîn­tul corect al celor 90 de minute. E adevărat totodată că dacă partida s-ar fi încheiat după prima repriză di­namoviștii ar fi avut dreptul să spu­nă că meritau măcar un punct, în­să au clacat atît fizic cît și mental.

„Marele” derby între cele două e­chipe a fost pînă la urmă doar un fîs, dovadă fiind și audiența, adică a­proximativ 170 de mii de oameni. Mai mult, meciul i-a adus și un re­cord negativ antrenorului din Ște­fan cel Mare, Flavius Stoican re­u­șind să obțină din confruntările di­rec­te cu Steaua doar două egaluri și în rest înfrîngeri.