Drama de pe „Ilie Oană”

Scor la pauză Niciun comentariu la Drama de pe „Ilie Oană” 21

Echipa națională de fotbal a României Under 19 a ratat calificarea la Campionatul European din Finlanda, care va avea loc în pe­rioada 16-29 iulie a acestui an. Ca­lificată la Turul de Elită cu punc­taj maxim în urma victoriilor cu Gi­braltar, Rusia și Grecia, Ro­mâ­nia U19 trebuia să-și cîștige gru­pa cu Serbia, Suedia și Ucraina pen­tru a-și asigura prezența la Eu­ropeanul din vară.

Partidele din Turul de Elită s-au desfășurat la Ploiești, pe stadi­o­nul „Ilie Oană”. În primul meci, tri­colorii au reușit o victorie en­tu­zi­as­mantă cu Serbia, scor 4 la 0. Go­lurile au fost marcate de Mățan, Moruțan, Băluță și Sîntean. Trei zile mai tîrziu, tot la Ploiești, elevii lui Adrian Boingiu au cîștigat alte trei puncte, care păreau să fie suficiente pentru o calificare. Su­e­dia a început meciul în forță și a deschis scorul în minutul 4, prin Bergqvist. Tudor Băluță a readus e­galitatea pe tabela de marcaj, du­pă cornerul executat de Alex Mă­țan. Același Mățan a înscris golul victoriei în minutul 57. Scor final 2 la 1, iar România avea nevoie de un singur punct în ultimul joc al grupei pentru a-și îndeplini o­biec­tivul.

Meciul decisiv pentru calificare a fost însă dominat în prima lui parte de Ucraina și doar in­ter­ven­țiile portarului Andrei Vlad au păstrat tabela intactă. Pe fondul do­minării Ucrainei, România des­chide totuși scorul în minutul 77. Micovschi face o cursă excelentă în partea stîngă, îi centrează lui Moruțan, iar acesta intră cu tot cu minge în poartă.

Fotbalistul celor de la FC Bo­to­șani se bucură însă excesiv, își dă tricoul jos și primește cel de-al al doilea cartonaș galben, fiind astfel eliminat. Profitînd de su­pe­rioritatea numerică, Ucraina în­toar­ce rezultatul în ultimele zece minute ale partidei, iar finalul me­ciului îi găsește pe tricolori în la­crimi, prăbușiți pe teren, după un eșec neașteptat.

România ratează astfel șansa de a participa la Campionatul Eu­ropean din Finlanda. Ar fi fost a doua prezență a echipei Na­țio­nale U19 la un turneu final de Cam­pionat European, după cea din 2011, cînd țara noastră a or­ga­nizat competiția.