CSM-ul, la mîna șansei

Scor la pauză Niciun comentariu la CSM-ul, la mîna șansei 32
CSM-ul la mîna șansei

Cîștigătoarea din 2016 a Ligii campionilor la handbal feminin, CSM București, a pierdut vineri un punct esențial cu Thuringer pe teren propriu minimizîndu-și mult șansele pentru cîștigarea marelui trofeu european, avînd în vedere că echipa bucureșteană este nevoită să o înfrunte în sferturi pe Metz Handball, una din favoritele cîștigării trofeului în acest an.

Cu toate că CSM-ul are încă șanse pentru ambele obiective majore din acest sezon, Campionatul și Liga campionilor, jocul tigroaicelor este modest și nesigur, fără constanța demnă de o campioană deținătoare a patru titluri consecutive pe plan intern. Probemele CSM-ului vin și din componența echipei, unde interul Amanda Kurtovic și Cristina Neagu suferă de accidentări grave și nu au putut ajuta echipa în aceste meciuri importante cu Gyor, Ljubljana și Thuringer. Meciuri unde româncele au reușit să scoată doar un singur punct din toate cele trei partide.

Prima repriză cu Thuringer a fost una etalon pentru CSM, unde atît atacul cît și defensiva au funcționat exemplar, iar repriza s-a încheiat la o diferență de șase goluri, româncele conducînd meciul cu scorul de 14-8. Repriza secundă a scos însă în relief carențele echipei pe ambele faze de joc, unde româncele n-au reușit să aglomereze și să fie îndeajuns de agresive în defensivă și nici nu au arătat eficiență pe partea ofensivă, ratînd extrem de multe mingi și arătînd un joc foarte previzibil pe contra-atac.

Pe lîngă acest obiectiv, CSM-ul trebuie să se preocupe și de Campionat, acolo unde sînt pe locul doi și urmează să aibă miercuri un meci esențial cu ocupanta primului loc, Râmnicu Vâlcea. După cum arată situația din clasament, bucureștencele sînt totuși la mîna rezultatelor pentru că au un joc pierdut în acest sezon tocmai împotriva echipei din Râmnicu Vâlcea în turul campionatului.

Cu toate aceste probleme ale echipei, planurile conducătorilor par să fie pe termen lung pentru că au reușit să facă două transferuri importante pentru sezonul viitor, Nora Mork și Carmen Martin fiind deja oficializate, iar Crina Pintea este la un pas să ajungă și ea din sezonul viitor în Capitală.