Antrenament pentru titlu

Scor la pauză Niciun comentariu la Antrenament pentru titlu 31

Clasicul german s-a consumat sîmbătă după un meci de la care se aștepta să fie o luptă de tranșee, murdară și lipsită de strălucire, însă cu multă încrîncenare. Adevărul a fost cu totul altul însă, cu două echipe care au pornit meciul cu un tonus total diferit, pe de-o parte un Dortmund care s-a prezentat în echipament oficial, dar cu chef de antrenament, și un Bayern care era pregătită să facă orice pentru a pune mîna pe trei puncte pentru a prelua în gestiune primul loc în Bundesliga.

Borussia își prelungește seria de meciuri pierdute la 5, însă aceasta este una din cele mai usturătoare înfrîngeri în fața celor de la Bayern. Cu toate că Dortmund a sperat întregul sezon că îi va fura de sub nas trofeul suprem al Bundesligii, au clacat însă în momentul cel mai important al sezonului, cînd, cu șase meciuri rămase, Dortmund nu a reușit nici măcar un egal în Bavaria. Meciul în sine a fost unul pe care antrenorul lui Dortmund, Lucien Favre, trebuie să-l uite rapid și să-ncerce să-și salveze echipa pentru ultimele meciuri rămase.

Prima repriză i-a găsit pe elevii lui Favre paralizați, fără niciun fel reacție la atacurile acide ale bavarezilor care, prin aripile Coman și Gnarby, au stors încă din primele minute din încrederea fundașilor adverși. După primele 17 minute, Bayern conducea cu două goluri, după ce Mats Hummels și Robert Lewandowsi au profitat de lipsa unui marcaj și a unor intercepții corecte. Pentru a îngropa și mai adînc încrederea fundașilor centrali adverși, Akanji și Zagadou, Bayernul mai marchează de două ori prin Javi Martinez și Serge Gnarby.

Repriza secundă a fost cu siguranță un control al daunelor din partea lui Favre, care a realizat că atît apărarea, cît și mijlocul echipei ar fi mai vizibili dacă ar sta prin peluza bavareză decît în centrul unei echipe ca Borusia Dortmund. Așadar, elevii confuzi ai lui Favre s-au pus pe apărat și pe închis spații, faultînd de cîte ori aveau ocazia, limităndu-le cît mai mult libertatea de mișcare a lui Lewandowski și a celor două aripi, sperînd că nu vor primi mai mult de patru. Dar cum știm că de ce te temi de aia nu scapi, Lewandoski mai cumințește o minge în plasa lui Burki, marcînd scorul final de 5-0 pentru elevii lui Niko Kovac.

Chiar dacă au suferit o umilință de care se va vorbi mult timp, Favre și ai lui își pot spăla păcatele din acest meci dacă vor reuși victorii pe linie pînă la final. Iar asta pentru că primele două locuri sînt despărțite doar de un punct, iar o presiune de acest gen poate îi v-a forța pe cei de la Bayern să greșească, lucru care ar schimba cu totul calculele acestui campionat, iar victoria de sîmbătă nu ar mai însemna nimic.