Jocuri sportive, nu jocuri online

Academia de gardă Niciun comentariu la Jocuri sportive, nu jocuri online 16
Campionatul de tenis de masă și șah studențesc de la Iași

Pe data de 13 și 14 noiembrie s-a desfășurat Campionatul Național Universitar, organizat pentru secțiunile Tenis de masă și Șah, în Sala de Sport a Universității de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” din Iași (UMF).

În prima zi a campionatului a avut loc etapa zonală a concursului de Tenis de masă. Locurile I și II s-au calificat automat la Turneul Final al Campionatului Național Universitar de Tenis de masă ce va avea loc pe 22- 23 noiembrie 2014 la Constanța. Dacă la acest eveniment au fost înscriși 20 de studenți, la campionatul de șah, organizat pe14 noiembrie, au fost doar opt. „Am înțeles că așa a fost și gîndit acest campionat, de maximum opt persoane, în sistem eliminatoriu Knock-Out, dar întrucît au venit mai puțini a trebuit să schimbăm modalitatea de joc”, a declarat Alin Gîrbea, arbitru.

Cei care s-au calificat la Turneul Final al Campionatului Național Universitar de Șah 25 – 26 noiembrie organizat la București sînt Daciu Moraru de la UMF, care a obținut locul I, și Gheorghe Țaran de la UAIC, care s-a plasat pe locul al II-lea. Participanții ambelor concursuri au primit diplome și premii din partea sponsorilor. Evenimentul a fost organizat de „Student Sport” împreună cu profesori de la fiecare universitate.