Crosul universitar i-a pus pe ieșeni pe fugă

Academia de gardă Niciun comentariu la Crosul universitar i-a pus pe ieșeni pe fugă 6

La Crosul Universitar „Fuga la ștafetă”, ce a avut loc vineri, 23 mai, au participat 200 de studenți, care au parcurs circa 2,5 kilometri, pe traseul Piața Palatului – Hala Centrală – Str. Sfântul Lazăr – Podu Ros – Piața Palatului. Competiția a fost deschisă de un meci de scrimă al spor­tivilor de la Clubul Sportiv Municipal (CSM) Iași.

Atît primii trei băieți, cît și primele trei fete care au trecut linia de start au fost premiați. Cel care a trecut linia de finish primul a fost Ionuț Ro­man, dar acesta a trebuit să cedeze medalia de aur pentru că nu a îndeplinit una dintre reguli și anume aceea de a fi student. Astfel locul al III-lea a fost cîștigat de Bogdan-Alin Niculi și Alexandra Juncu, locul al II-lea de Mihai Lupașcu și Simona Anastasiu, iar locul I a fost ocupat de Florin Damian, student la Uni­versitatea Alexandru Ioan Cuza (UAIC) Iași și de Ioana Berbece, de la Uni­versitatea de Medicină și Farmacie „Gri­gore T. Popa” (UMF) Iași.

„Este prima oară cînd organizăm un cros universitar aici, iar răspunsul studenților a fost unul pozitiv și au primit competiția cu foarte mult entuziasm. Cu siguranță o să organizăm un cros și anul viitor”, a declarat Ionuț Ene, coordonatorul evenimentului.

Finala va avea loc pe 31 mai la Craiova, unde vor par­ticipa și cei doi cîștigători ai locului I din Iași. Crosul U­niversitar „Fu­ga la ștafetă” este organizat de asociația Student Sport.